Skip to main content

Diş implantları, sökülmüş, çekilmiş veya onarılamayacak kadar hasar görmüş dişlerin yerini alan ağız protezleridir. İmplantlar, bir kişinin gülümsemesini sağlıklı, normal fonksiyonuna döndürmek için hem köklerin hem de dişlerin yerini alır. Titanyumdan yapılmış metal, vida benzeri direkler, köklerin yerini alır ve yapay dişler veya kronlar için sağlam bir temel oluşturmak üzere çene kemiğine kaynaştırılır.

Diş İmplantları

Eksik veya çürümüş dişler sadece ağız sağlığınız için değil genel sağlığınız için de ciddi bir risk oluşturabilir. Tamamlanmamış bir diş, çene hizalamasını ve işlevini etkileyerek çiğneme, ısırma, konuşma ve nefes alma şeklinizi etkileyebilir. Ağzınızdaki dişlerin yanlış hizalanmış olması ya da kaymış olması boyun ve çene kaslarınıza ek bir baskı uygulayarak baş ağrısına, yüz ağrısına ve dişlerde kırılmaya neden olabilir.

Ağızdaki diş boşlukları bakteriler için ideal bir alan oluşturarak ağız enfeksiyonu riskinizi artırmanın yanı sıra, çene kemiğinde bozulmaya neden olabilir. Çene kemiği küçüldüğünde ve diş etleri çekildiğinde, boşluğun her iki tarafındaki dişler zayıflar ve çürümeye daha duyarlı hale gelir. Boşluğu çevreleyen dişler de boşluğa doğru kayarak çarpık veya uygun olmayan aralıklı dişlere yol açabilir.

Eksik dişler ve kötü ağız sağlığı, kalp hastalığı, kadınlarda erken doğum ve kalbin iç zarının bir enfeksiyonu olan endokardit gibi diğer genel sağlık sorunlarına neden olur.

İmplant Ne Zaman Yaptırılmalıdır?

Aşağıdaki durumlarda implant uygulaması yapılması gereklidir.

  1. Bir veya daha fazla diş eksikse,
  2. Sağlıklı ağız dokusuna sahipseniz,
  3. Büyüyen bir çeneniz varsa,
  4. Takma diş takmak istemiyorsanız,
  5. Konuşmanızı düzeltmek istiyorsanız,

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz bu 5 maddeyle ilgili sorunlar yaşıyorsanız diş implantları sizin için önemli ve geçerli bir tercih nedenidir.

İmplant Ameliyatı

İmplant tedavisi ayakta bir işlem olmasına rağmen, birkaç ay süren ve iyileşme için uzun süreler gerektiren kapsamlı bir süreçtir. Tedavi süreleri değişiklik gösterse de ortalama implant işlemi yaklaşık altı ay sürer.

Hasarlı diş veya dişlerin çıkarılması

Çene kemiğiniz çok yumuşaksa veya implantı destekleyecek kadar kalın değilse kemik grefti gereklidir. Bir kemik grefti çene kemiğini güçlendirir ve yeni kemik büyümesini teşvik ederek implant için daha iyi, daha sağlam bir temel oluşturur.

Kemik greftleri, vücudunuzdaki başka bir kemikte olduğu gibi doğal veya çenenizin ihtiyacı olan gücü ve yapısal desteği sağlayacak bir malzemeden yapılmış olabilir. İmplantlara devam etmek için çenenizin iyileşmesi ve yeterince yeni kemiğin büyümesi için aşılama sonrası birkaç aya ihtiyacı olacaktır.

İmplant direklerini yerleştirmek için içine deliklerin açıldığı kemiği, açığa çıkarmak için diş etinde bir kesi yapılır. Direk, kök görevi göreceği kemiğin içine yerleştirilir. Bu noktada hala bir boşluk olsa da, temizlik ve uyku için çıkarılabilen geçici bir protez seçeneğiniz vardır.

Canlı kemiğin yapay bir implanta bağlanma süreci olan osseointegrasyon, titanyum direk çeneye yerleştirildiğinde başlar. Önümüzdeki birkaç ay boyunca, çene kemiğiniz implantın yüzeyinde büyümeye başlayacak, tıpkı doğal dişler ve kökler gibi, yapay dişiniz veya dişleriniz için iyi bir temel oluşturmak üzere implantla kaynaşacaktır.

Abutment, yerleştirilecek olan kuronları desteklemek için implantın üstüne takılan bir parçadır. Abutmentin takılması, implanta takıldığı ve diş eti dokusunun abutment etrafında tekrar kapatıldığı ancak bunun üzerine kapatılmadığı, böylece diş eti çizgisinin üzerinde hala görülebildiği küçük bir işlemi gerektirir.

Kron olarak da adlandırılan yapay dişler, ağzınıza uyacak ve doğal dişlerinize uyacak şekilde özel olarak yapılır, ancak implant stabilize olana, diş eti ve çene önceki işlemlerden iyileşene kadar yerleştirilmez. Özel ihtiyaçlarınıza bağlı olarak kuronlarınız sabitlenebilir, çıkarılabilir veya her ikisinin bir kombinasyonu olabilir. Çıkarılabilir dişler protezlere benzer. İmplant abutmentine oturan metal bir çerçeve üzerine monte edilir. Sabit dişler kalıcı olarak implant abutmente vidalanır.

Leave a Reply