Kişiye Özel İmplant Diş Nedir?

İmplant iki ana parçadan oluşmaktadır. İlki çene kemiğine yerleştirilen ve diş kökünü taklit eden vidalı diştir. İkinci parça ise implantın içine vidalanan abutment dediğimiz üst parçasıdır. Abutmentler aşındırılmış diş formu verdirilerek üzerine kaplama diş yaptığımız implantın üst yapı parçalarıdır.

Genelde implant markaları, “abutment” ları çeşitli çap ve uzunluklarda standart olarak üretirler. Ancak bu çeşitli çap ve uzunluklar her insan için farklı ayrıntıda olan diş eti şeklini birebir taklit edemezler.

Kişiye özel abutment, implantların açılarına, hastanın diş eti şekli ve çevre dokularıyla ilişkisine ve yapılacak kaplama dişe göre 3 boyutlu özel programlarla tasarlanan estetiği en üst seviyeye getirmek için titanyumdan üretilen kişiye özel implant üstü dayanaklardır.

Avantajları

 • Hastanın diş eti şekline ve yapısına uygun bir şekilde tasarlandığı için daha estetik bir görünüm sağlarlar.
 • Diş eti şekline göre üretim kaplama dişin altına yemek artıkları gibi istenmeyen maddelerin birikmesini engeller ve diş temizliğinin daha kolay bir şekilde yapılmasını sağlar.
 • Yapılan dişin şekline göre yapıldığı için kuvvetlerin dengeli dağılımını sağlar ve vidalı diş başarı şansını ve ömrünü uzatır.

Dezavantajları

 • Standart implantlara göre maliyetleri biraz daha yüksektir.

Uygulama Alanları

Standart implant yapılabilen tüm hastalarda kişiye özel implant uygulanabilmektedir.

Cerrahi Aşama

Cerrahi implant yerleştirme aşaması standart vidalı diş tedavisi ile aynıdır. Detaylar için implant tedavisi bölümünü inceleyebilirsiniz. Esas fark yapay diş üstüne kaplama yapılırken ortaya çıkmaktadır.

Protez Aşaması

İmplant veya birden çok implant üstünden ölçü alındıktan sonra uygun fabrikasyon bir abutmenti diş boşluğuna adapte etmeye çalışmak yerine bizzat diş boşluğunun olduğu yerdeki diş etinin şekil ve kalınlığına göre, diş boşluğunun olduğu alanın tüm özellikleri göz önüne alınarak cad-cam sistemiyle o kişiye özel bir abutment yapılır.

 • Röntgen çekilerek implantların kemikle kaynaşma düzeyi kontrol edilir.
 • Diş etinin üzerinden küçük delikler açılarak implant içerisine diş eti şekillendiriciler vidalanır. Bu süreçte implant dedektör kullanımı implantın yerinin tam olarak belirlenmesini kolaylaştırdığı için aynı seansta ölçü almaya da izin verir.
 • Diş etleri açık cerrahi yöntemle açılarak diş eti şekillendirici yerleştirildiği durumlarda ölçü almak için 4 ile 5 gün beklenebilir.
 • İlk seansta alınan ölçülere göre kişinin diş eti ve ağız yapısına özel abutment yapımı laboratuvarda gerçekleştirilir.
 • Kişiye özel hazırlanmış abutmentler altyapının hazırlandığı laboratuvara gönderilir ve altyapı (metal, zirkonyum, vb.) abutmentlere uygun bir şekilde hazırlanır.
 • Ölçüden sonraki seansta kişiye özel abutment ve altyapı provası yapılır. Porselen için ölçü alınır.
 • Altyapı provasından sonraki seansta porselen provası yapılır.
 • Porselen provasında sorun yoksa dişler geçici olarak yapıştırılarak bir süre kullandırılır.
 • Protez ve kaplama kullanımında bir sorun yoksa kalıcı yapıştırma yapılır. Sorun oluşturduğu takdirde gerekli düzeltmeler yapılır.

Süre

Kişiye özel implantta cerrahi aşama süresi standart implant tedavisindeki gibidir. Protez aşaması ise kişinin diş eti ve diş yapısına özel titanyum üst parça üretildiği için standart protez aşamasına göre biraz daha uzundur. Protez aşaması vakaya göre 5 ile 8 günde tamamlanmaktadır.