Skip to main content

Diş implantı, diş eti çizgisinin altındaki kemiğe gömülü sentetik bir diş köküdür. Kemikte bulunan, diş etinden geçen ve üzerine bir diş hekiminin tek bir kron veya başka bir restorasyon taktığı bir implanta bağlanır. Tam bir ark veya tek diş çenesi 4 ila 6 implant ve abutment ile tutulabilir.

Neden Çok Kişi Diş İmplantı Tercih Ediyor?

Diş implantları, kendi kalıcı dişlerinize en yakın şeydir. Çürümezler ve uzun süre dayanırlar. Hatta doğal dişler gibi görünür ve hissedilirler. Ağzınızda kayma veya hareket etme korkusu olmadan konuşabilir, gülebilir ve yemek yiyebilirsiniz. Diş implantları, protezlerle yapamayacağınız normal güç ve verimlilikle çiğnemenizi sağlar. Daha da iyisi, implantlar, sağlıklı dişler gibi kemiği tutar.

Protez kullanıcıları, sağlıklı doğal dişlerle yapabilecekleri gücün ve etkinliğin yalnızca % 10’u ile çiğniyorlar. İmplantlar sayesinde çiğnemenin gücü ve etkinliği sağlıklı doğal dişlerinizle olduğu kadar güçlüdür.

Herhangi Bir Diş Hekimi Diş İmplantımı Yapabilir mi?

Tüm diş hekimleri implant diş hekimliğinde tam olarak eğitilmemiştir ve deneyimli değildir. Başarılı implant yerleştirme ve restorasyon, ileri düzeyde bilgi, gelişmiş planlama ve muhakeme gerektirir. İmplant tedavisi sadece bir delik açıp ağzınıza bir vida yerleştirmekten çok daha karmaşıktır. Dental implantların planlanması, cerrahi yerleştirilmesi ve restorasyonunda deneyimli, bir diş hekimi, size minimum komplikasyon ve riskle uzun vadeli implant başarısı için en iyi şansı verecektir.

Diş İmplantlarıyla Dişlerin Değiştirilmesi Ne Kadar Sürer?

Her hasta benzersizdir. Ve gerekli teşhisleri tamamladıktan sonra, diş hekiminiz size işlemi tamamlamak için gerekli tahmini süreyi içeren bir tedavi planı sunacaktır.

Toplam tedavi süresi, tıbbi ve diş sağlığı, mevcut kemiğin kalitesi, miktarı ve konumu ile kullanılacak teknik ve malzemelere bağlıdır.

Geleneksel olarak, ilk cerrahi yerleştirmeden son restorasyona kadar dört aydan bir yıla kadar gerekli olabilir. Kemikle implant entegrasyonu sürecinde bir çeşit geçici restorasyon size yardımcı olabilir.

İmplantların Maliyeti Ne Kadardır?

Tek bir eksik diş için konuşacak olursak sabit bir köprüden daha az maliyetli diyebiliriz.

Her hasta tam olarak birbirine benzemez ve diş implantı tedavi ihtiyaçları da aynı değildir. Bu nedenle, maliyet, randevu sayısı ve gerçekleştirilen özel prosedürlere göre değişecektir.

Akıllıca bir karar, kapsamlı bir muayene yapacak, röntgen dahil gerekli tanısal testleri, genellikle özel bir CT taraması yapacak ve ardından bireysel ihtiyaçlarınız için bir tedavi planına varacak olan uzmana danışmak gerekir.

İmplantlar Güvenli mi?

Diş implantlarının, 1965’ten beri % 90’ın üzerinde başarı oranları ile tahmin edilebilecek şekilde güvenli ve etkili olduğu kanıtlanmıştır.

Herhangi bir tıbbi prosedürde olduğu gibi, komplikasyon riski vardır. Bilgili, iyi eğitimli bir diş hekimi seçmek, komplikasyon riskini en aza indirmeye ve ortaya çıkabilecek sorunların ustaca ele alınmasına yardımcı olacaktır.

İmplant Acı Verir mi?

İşlemin kendisi asla acı verici değildir. Sedasyon en korkulu hastalar için bile tüm prosedürü çok rahat hale getirir. Tedavi öncesi, ameliyat sırasında ilaçlar ve uygun ameliyat sonrası evde bakım, hastaların beklenenden çok daha iyi hissettiklerini bildirmelerine neden olur.

Leave a Reply