Skip to main content

Diş implantların çoğu, son derece yüksek güç oranına sahip olan ve bu tür uygulamalar için mükemmel kılan titanyum gibi bir metalden yapılmış direk ve ankrajlardan oluşur. Ayrıca, özellik bakımından seramiğe gerçek bir metalden daha yakın olan bir malzeme üretmek için zirkonyum oksit, hafniyum ve itriyum gibi metallerin bir karışımından oluşan ve ‘zirkonyum’ adı verilen implantlarda yaygın olarak kullanılan bir kompozit malzeme de vardır.

Hem titanyum hem de zirkonyum çok yönlülüklerinin yanı sıra çenenizdeki kemikle etkili bir şekilde kaynaşma yeteneklerine sahiptir.

Yapay dişlerin kendileri genellikle porselen ve akrilik reçine gibi diş malzemelerinden yapılır ve doğal dişlerinizin tonlarına ve konturlarına mükemmel bir şekilde uyacak şekilde renklendirilir ve şekillendirilir. Hekiminiz, elde edilen implantın doğal diş renginize mümkün olduğunca yakın olmasını sağlamak için fotoğraflar ve renk eşleştirme kılavuzları kullanacaktır.

Diş İmplantı İşlemine Başlama

Değiştirmek istediğiniz eksik bir dişiniz veya birden fazla eksik dişiniz varsa, diş implantı aradığınız çözüm olabilir. Süreci başlatmak için, hedeflerinizin ne olduğunu ve sizin için en iyi tedavi seçeneklerinin ne olacağını belirlemek üzere diş hekiminizle bir ön görüşme ve muayene ayarlamanız gerekir.

Her hasta, istenen nihai sonuçlara ulaşmak için biraz farklı bir deneyime sahip olacak ve diş geçmişiniz muhtemelen tedavi planınızın nasıl yapılandırılacağını belirleyecektir. Diş hekiminize beklentilerinizin ne olduğu konusunda açık olun, çünkü bu, hedeflerinizi gerçekleştirme şansı en yüksek olan bir plan oluşturmalarına yardımcı olacaktır.

Diş İmplantlarının Avantajları

Diş implantları, bir veya daha fazla eksik dişin yerine koymak isteyen hastalara birçok fayda sağlar. İmplantlar, eksik dişlere güvenli ve kalıcı bir çözüm sunarak, birçok hastanın konuşma veya çiğneme gibi normal görevleri yerine getirirken takma dişlerin gevşemesine ilişkin endişesini ortadan kaldırır. İmplantların takıldığı yöntem sağlam ve stabildir.

İmplantların çene içerisine sabitlenmesindeki bu ilave stabilite ve yapı nedeniyle, doğrudan çene kemiğine bağlı olmayan diğer yedek diş seçeneklerine kıyasla etkilenen bölgelerde kemik kaybı ile ilişkili risk çok daha azdır. Bu, ağzınızın çok daha doğal bir durumda olmasına neden olur, çünkü diş implantları çene içindeki doğal dişlerle neredeyse aynı şekilde hareket eder.

Diş implantlarının bakımı basit ve kolaydır ve doğal dişlerinize verdiğiniz özen ve özeni gerektirir. Diş fırçalamak, diş ipi kullanmak ve ağız durulamak genellikle diş implantlarının gerektirdiği tüm düzenli bakımdır. Diğer ağız bakımı alışkanlıklarınızı desteklemek için dişler arası fırçalar veya su plağı temizleme cihazları gibi diğer diş bakımı araçlarını kullanmak tamamen güvenlidir. Ayrıca diş hekiminiz, her zamanki hijyen ve kontrol ziyaretlerinizin bir parçası olarak implantlarınızı mutlaka kontrol edecek ve herhangi bir sorun olmamasını sağlayacaktır.

Sonuç

Gördüğünüz gibi, diş implantı, eksik dişleri kalıcı bir çözüm sağlayacak ve bakımı kolay bir şekilde tedavi etmenin etkili bir yoludur.

Özel Baltık Dent Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniğinde diş implantı hakkında daha fazla bilgi edinmek için ücretsiz hizmet vermektedir. Süreç boyunca neler bekleyeceğiniz konusunda size rehberlik etmekten ve tüm sorularınızı ve endişelerinizi ayrıntılı olarak yanıtlamaktan mutluluk duyarız.

Leave a Reply