Diş Beyazlatma (Bleaching) Yöntemleri Nelerdir?

Ofiste / Klinikte diş beyazlatma
Evde diş beyazlatma
Kombine diş beyazlatma (Hem ev, hem ofis beyazlatma)
İç (internal) Beyazlatma (Dişin içini beyazlatma)

En etkili diş beyazlatma yöntemi hangisidir?

En etkili diş beyazlatma yöntemi ofis ve ev tipi beyazlatmanın beraber uygulandığı kombine beyazlatmadır.

Ofis Tipi Diş Beyazlatma

Ofis tipi diş beyazlatma yöntemi klinik ortamında hekim tarafından uygulanabilen ev tipi diş beyazlatmaya göre daha kısa sürede sonuç veren diş beyazlatma yöntemidir. Ev tipi beyazlatmada olduğu gibi beyazlatma işlemine etki edecek diş taşlar vs. gibi olumsuzluklar ortadan kaldırılmalıdır.

Diş hekimi ofis bleaching uygulamasına ilk önce diş etlerini ve ağız içinde zarar görebilecek diğer yumuşak dokuları korumak için önlemler alarak başlar. Dişetleri koruyucu bir tabaka ile kaplanarak diş beyazlatma ajanının diş etlerine ulaşması engellenir.Bu uygulamanın ev tipi beyazlatmadan farkı, kullanılan kimyasalın etken maddesinin daha fazla olması ve bunun içinde diş hekimi gözetiminde kullanılmasının zorunlu olmasıdır. Ev tipi beyazlatmaya göre daha hızlı sonuç veren ofis tipi beyazlatma led veya lazer gibi ışık kaynaklarıyla birlikte uygulandığında dişlerde çok daha derin bir beyazlatma sağlamaktadır.

Diş beyazlatma uygulanabildiği durumlar

Hayat boyu devam eden fizyolojik renklenme
Amalgam dolgu yapıldıktan sonra oluşan renklenme
Bebeklik döneminde antibiyotik kullanımı
Kanal tedavisine bağlı olarak dişin içinden gelen renk değişikliği
Kahve, çay, tütün, kırmızı şarap ve uzun süre ağız gargaralarının kullanımına bağlı olarak dişin yüzeyinin renklenmesi
Travma sonucu dişin içindeki canlı dokunun ölmesiyle dişin içindeki kanamaya bağlı olarak oluşan renklenme.

Dişlerdeki beyazlatma mekanizması

Diş beyazlatma işleminde, dişlerin en üst tabakasındaki gözenekli mine yapısında oluşan renkli organik ve inorganik maddeler diş beyazlatma jelleri (karbemid peroksit) ile uzaklaştırılır.

Ev Tipi Diş Beyazlatma

Ağız içinden ölçü alınarak kişiye özel beyazlatma plakları hazırlanır. Hazırlanan bu plağın içine belirli miktarlarda beyazlatma jeli ( % 10–15 ‘lik karbamid peroksid) uygulanır.

Ev tipi diş beyazlatma tedavi süresi

 

Tercihen gece olmak üzere hastanın kendisi tarafından plakları gün içinde en az 2-6 saat kullanarak ortalama 10-15 günde uyguladıgı tedavidir.

Plak içine jel nasıl uygulanması

 

Ev tipi diş beyazlatmalarında dikkat edilmesi gereken en önemli nokta jeli fazla uygulamamaktır. Fazla uygulandığı takdirde plak içinden taşan jel diş etlerini tahriş eder. Böyle bir durumda diş etleri hemen yıkanmalı ve e vitamini içeren bir krem tahriş olan yüzeye uygulanmalıdır.

Ev tipi beyazlatmanın dezavantajları

Bir hafta ile bir ay arası süren uzun tedavi süresi
Tedavi süresince diş renklenmelerine sebep olan kahve, kola, gibi içecekleri kullanmamak
Uygulama bitene kadar sigara ve benzeri sarartıcı maddelerden uzak durmak
Plakları dişinize yerleştirirken dikkatsiz davranışlar sonucu diş etlerinin zarar görmesi
Kullanımı kişi için kolay olsa da zaman kaybı ve bazı derin renklenmelerde sonuç vermemesi gibi nedenlerle günümüzde daha az tercih edilmektedir.

Kombine Diş Beyazlatma

Ofis ve ev tipinin beraber uygulandığı diş beyazlatma yöntemidir. Klinikte diş beyazlatma uygulandıktan sonra, hastaya özel hazırlanan plakların içine jel sürülerek 4-6 gün ev tipi beyazlatma ile işlem desteklenir.

İç (İnternal) Beyazlatma

Kanal tedavisi sonrası renk değiştiren dişlere uygulanır. Dişteki dolgu söküldükten sonra açılan kaviteye beyazlatma jeli uygulanır. Sonra diş, geçici dolgu ile sıkıca kapatılır. İstenilen renge ulaşıncaya kadar seanslar tekrarlanır.

İç diş beyazlatmanın dişe bir zararı var mıdır?

Kanal dolgusunun çok iyi izole edilmesi gerekir. İyi izole edilmişse bir zararı yoktur.

Diş beyazlatmanın zararı veya yan etkileri nelerdir?

Cansız dişler (kanal tedavili) dışında beyazlatma yöntemleri dişler de az da olsa hassasiyete sebep olabilir. Bu diş hassasiyeti; havaya, çok sıcak -soğuk yiyecek ve içeceklere karşı olabilir. Bu durum normal ve beklenen bir yan etkidir. Diş hassasiyetinin genellikle 24-48 saat içerisinde geçmesi beklenir. Beklenmeyen bir durum ile karşılaşıldığında mutlaka hekime başvurulmalıdır.

Dişlerin beyazlama tedavi süresi ne kadardır?

Dişlerin beyazlaması kişiden kişiye göre değişiklik göstermektedir. Ortalama beyazlama süresi 2-3 haftadadır. Dişlerde sarılaşma grileşmeden ne kadar çok ise beyazlatma o kadar etkili olabilmektedir. Antibiyotik kullanımına bağlı oluşan grileşmelerin beyazlaması daha zordur ve sonuca ulaşmak daha uzun bir süre gerektirebilir.

Beyazlatma plağının temizlenmesi gerekli midir?

Evet gerekir. Plaklar kullanıldıktan sonra sıvı sabun ile yıkanır ve iyice durulanır.Kuruduğuna emin olduktan sonra size verdiğimiz kutuda muhafaza etmelisiniz.

Diş beyazlatmanın etkisi ve kalıcılığı ne kadardır?

Beyazlatma sonrasında renk zamanla kaybolmaya başlar. Bu süre hastanın renkli sıvılar (çay-kahve-şarap-kola ) ve sigara kullanımına göre değişir 6 ay ile 1 yıl arası bir zaman alır. 4-6 ayda bir 1 ya da 2 seans ile desteklenirse diş beyazlatma kalıcı hale getirilir.

Dişlerimi beyazlatırken dikkat edilmesi gereken hususlar neler?

Beyazlatma süresince çay-kahve-şarap-kola gibi renkli sıvılar, tütün ürünlerinden kesinlikle uzak durulması gerekir. Kullanılması durumunda işlem ters reaksiyon gösterir ve dişler renklenir.

Beyazlatma işleminin dişlere zararı var mıdır?

Diş hekimi kontrolünde yapılan beyazlatmanın dişlere hiçbir zararı yoktur. Aksi takdirde bu uygulamayı hem kendimize hem sevdiklerimize yapmazdık.

Lazerle diş beyazlatma nedir?

Lazerle diş beyazlatma yöntemi mine yüzeylerine uygulanan beyazlatma ilacının aktivasyonunu sağlamak ve süreyi kısaltmak için kullanılmaktadır.