Skip to main content

Özel Baltık Dent Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği olarak, gittikçe daha fazla sayıda hastanın eksik dişlerinin yerine diş implantlar hakkında araştırma yaptığını görüyoruz ve en sık sorulan sorulardan biri olan herhangi birinin diş implantı yaptırıp yaptıramayacağı konusunda açıklama yapmak istedik.

Genel olarak, bir dişini kaybetmiş herhangi bir yetişkin, diş implantı için olası bir aday olarak düşünülebilir, ancak bunun uygun bir seçenek olup olmadığı bir dizi faktöre bağlıdır.

Diş implantları herkes için değildir, bu nedenle hastalardan ilk konsültasyona katılmalarını istiyoruz, böylece vakaları değerlendirilebilir ve bir karar verebiliriz. Uygunluğu kontrol etmek için kapsamlı muayenenin yapılması, tıbbi geçmişin incelenmesi ve röntgenlerin çekilmesi gerekir. Ayrıca hastalara endişelerini dile getirme ve devam edip etmemeye karar vermeden önce herhangi bir soruyu yanıtlama şansı verir. Adayın uygunluğunu çok ciddiye alıyoruz, çünkü implant başarısında her şeyi farklılaştırabilir.

Diş implantlarının yerleştirilmesi için ağız cerrahisi gereklidir ve her türlü cerrahide olduğu gibi cerrahiye uygun olmayanlar da vardır. Diş implantlarına uygun görülmesi için bir hastanın sahip olması gerekenler şöyledir:

Yeterli Çene Kemiği

Bir diş implantının çenedeki kemikle kaynaşması gerektiğinden, o bölgede sağlıklı kemik kaynağı olması şarttır. Osseointegrasyon olarak bilinen bir süreçte çene ile bağlanamama, implant başarısızlığının ana nedenlerinden biridir. Bir hastanın yeterli kemiği yoksa ameliyattan önce bir kemik grefti yapmak mümkün olabilir. Bir dişinizi kaybettiyseniz diş kaybının ardından çene kemiği yavaş yavaş bozulmaya başladığından, mümkün olan en kısa sürede başlanması gerekir.

İyi Bir Genel Sağlık

Sağlıklı olmak cerrahınıza tedavinin yanı sıra implant cerrahisiyle ilişkili komplikasyonlar veya risklerin üstesinden gelebilmenizi sağlar. Diyabet veya lösemi gibi kronik bir hastalığınız varsa çene veya boyun bölgesinde radyasyon tedavisi gördüyseniz, uygun olmayabilirsiniz. Sigaranın iyileşme sürecini etkilediği bilindiğinden, sigara içenlerden de ameliyattan birkaç hafta önce ve iyileşme süresi boyunca sigarayı bırakmaları istenebilir.

Diş implantları sıradan dişler gibi olmakla birlikte sonradan yapılan köprü ve protez gibi uygulamalardan çok daha özel ve başarılıdır. İmplant yapıldıktan sonra iyi bir bakım yapılması halinde ömür boyu kullanılabilir. Ancak burada önemli olan husus mutlaka kendi dişleriniz gibi implantlarınızı fırçalamanızdır. İmplant tedavisi şu anda diş hekimliğinde gelinebilecek son noktalardan bir tanesidir. Doğal olarak da bu süreci ne kadar başarılı gerçekleştirebilirseniz sizin açınızdan o kadar iyi olacaktır.

Dişleriniz implant yaptırdıktan sonra ikinci bir seçeneğinizin olmayacağını da unutmamanız gerekir. Daha önceki yaptığınız hataları geride bırakmak diğer dişlerinizin de sağlıklı bir şekilde kalmasını sağlayacaktır.

Diş implantları hakkında daha fazla bilgi edinmek ve sizin için uygun olup olmadıklarını öğrenmek istiyorsanız, sitemiz üzerindeki telefon numaralarımızdan bizimle görüşebilir ve tedavinizle ilgili muayene randevusunu oluşturabilirsiniz.

İmplant tedavisi her zaman en doğru seçenek olmuştur, ancak dikkat edilmesi gereken en önemli nokta doğru merkezin seçilmesidir.

Leave a Reply