Skip to main content

Diş implantları konusunda internet üzerinde bir araştırma yapıyorsanız, muhtemelen işlemin nasıl yapılacağı ve tedavi sırasında ne beklemeniz gerektiği hakkında birtakım sorularınız olacak. Makalemiz tam bu noktada kafanıza takılan soru işaretlerini yanıtlamak için hazırlanmıştır. Bunun için okumaya devam etmelisiniz.

İlk olarak, diş implantları ile ilgili birkaç yaygın efsaneyi ortadan kaldıralım. Pek çok insan, diş implantı ameliyatının tüm iyileşme süreci boyunca acı hissettireceğine inanır. Bu asla doğru değil!

Diş implantı düşündüğünüz kadar zor değildir. Aslında, çoğu insan sadece bir hafta sonra iyileşmeye başlar.

Diş implant ameliyatları, diğer yaygın diş işlemlerinden daha acı verici değildir. Ağrılı veya hafif kırgın hissedebilirsiniz, ancak ağrı kesiciler sizi rahatlatacaktır.

Bir başka efsane de, diş implantlarının diğer diş değiştirme seçeneklerinden çok daha pahalı olmasıdır. Aslında maliyet karşılaştırılabilir. Diş implantları tek başına durduğundan, bir diş köprüsünde olduğu gibi bitişik dişleri kuronlarla hazırlamanıza veya tedavi etmenize gerek kalmaz. Ayrıca diğer tedavilere göre size daha fazla değer ve rahatlık sağlayacaklarını da bekleyebilir.

Diş İmplant Süreci

Diş implant tedavisi birkaç aşamada gerçekleşir. Diş implantlarınız için ideal yeri belirlemek için öncelikle ameliyatınızı plânlıyoruz. Daha sonra, doğal dişinizin kökünü taklit eden diş implantın kendisini cerrahi olarak yerleştiriyoruz. Beklemek en zor bölümdür!

Diş implantınızın kemiğinizle bütünleşmesi için zaman tanıyoruz, böylece diş tacınız için sağlam bir temele sahip olursunuz. Bu süreç birkaç aydan altı aya kadar sürer.

Gülüşünüzü ve çiğneme yüzeyinizi tamamlamak için özel bir diş tacı oluşturuyoruz. Normal çiğneyip yiyebilmeniz için rahat bir oturuş sağlamak için tacınızda gerekli olan son ayarlamaları yapıyoruz.

Diş implantınızın bakımı çok önemlidir. Düzenli diş randevularınızı planlayın ve sürdürün ve evde bakım alışkanlıklarına sahip olduğunuzdan emin olun. Diş implantınız uzun yıllar güvenilir ve rahat etmesi çok önemlidir.

Birinci Bölüm – İmplant

İmplantlar üç temel parçadan oluşur. İlk parça, titanyumdan yapılmış minik bir vida olan implantın kendisidir. Yani eklem replasmanlarında ve diğer ameliyatlarda kullanılan metalin aynısı. Titanyum biyouyumlu bir metal olduğu için kullanılır. Doğal olarak vücudunuzun buna tepki verme olasılığı çok düşüktür.

İmplant cerrahi olarak, eksik dişin bıraktığı boşlukta diş etlerinizin altındaki kemiğe yerleştirilir. İmplant iyileştikçe, osseointegrasyon adı verilen bir süreçle kemik yapınızın bir parçası haline gelir.

Diş implantlarının en büyük faydasının geldiği yer burasıdır. İmplant, kaybedilen kökün yerini aldığından, kök yerine hareket ederek kemiğin kendini korumasına ve sağlıklı kalmasına yardımcı olur. Sağlıklı kemik güçlü kemiktir ve daha fazla diş kaybı riskinizi önemli ölçüde azaltırsınız.

İkinci Bölüm – Abutment

İmplantınız iyileştikten sonra, üzerine abutment adı verilen bir parça yerleştirilir. Abutment, implant ile gülümsemenizde göreceğiniz yeni diş arasında bir bağlayıcı görevi görür. Farklı restorasyon türleri ve farklı abutmentler gerektirir.

Üçüncü Bölüm – Restorasyon

Çoğu insan için bu heyecan verici kısımdır. Taçınızı bir seramik bloktan diğer dişlerinizle uyum sağlayacak şekilde tasarlıyoruz. Yerleştirildikten sonra, implantınız ile diğer dişleriniz arasındaki farkı kimse bilemeyecektir!

Diş implantlarını restore etmek için kuronlar da tek seçenek değil. Birden fazla diş eksikse implant destekli bir köprü veya protez hakkında konuşulabilir.

Yetenekli ve güler yüzlü diş hekimlerimiz bir konsültasyon planlamak için bugün sizinle iletişime geçebilir. Bize hemen telefon numaralarımız üzerinden ulaşabilirsiniz.

 

Leave a Reply