Skip to main content

Eksik bir dişiniz varsa, özgüveninizi nasıl etkileyebileceğini ve yemek yemeyi nasıl zorlaştıracağını zaten biliyorsunuzdur. Ancak eksik dişler çene kemiğinizi ve yüzünüzü fark ettiğinizden daha fazla şekilde etkiler. Eksik dişleriniz varsa, bunların çene kemiğinizin ve yüzünüzün genel şeklini ve sağlığını nasıl etkileyebileceği hakkında bilgi almak için yazımızı okumaya devam edin.

Alt Çene Kemiğiniz Bozulabilir

Kolunuzu kırdıysanız aylarca kullanamazsanız, kullanılmadığı için kas muhtemelen biraz küçülecektir. Çene kemiğiniz de buna benzer; diş yoksa çene kemiği küçülür. Yalnızca bir veya iki diş eksikse, değişikliği fark etmeyebilirsiniz, ancak dişlerinizin tamamı veya çoğu eksikse, bu çene kemiğinizi zayıflatabilir.

Zayıf bir çene kemiği, kalan dişleri destekleyemediği için kırılmış bir çene ve diş kaybı gibi birçok soruna neden olabilir. Zayıf bir çene kemiğine diş implantları ve diş köprüleri yapılması söz konusu değildir. Doğal olarak tek çareniz protezlerdir.  Bunun dışında yapabileceğiniz şey ise bütçenize bağlı olarak, diş hekiminiz çene kemiğinizi kemik greftleri ile yeniden düzeltmesidir.

Sinüsleriniz Etkilenebilir

Çok sayıda üst diş çıkarılırsa, alt çene kemiğiniz bozulmayabilir bunun yerine üst çene kemiğiniz bozulur. Tek bir diş eksikliğinde olduğu gibi çene kemiğinin boyutundaki küçük bir değişiklik bile sinüslerinizle ilgili sorunlara neden olabilir.

Sinüsleriniz dişlerinize yakındır. Aslında bazı insanların arka azı dişlerinin kökleri sinüs boşluğuna nüfuz eder. Bunu küçültmek sinüs boşluğunu dişlere daha da yaklaştırır. Dişi yaptırmayı hedefliyorsanız, bu bir sorun olmayabilir, ancak bir diş implantı istiyorsanız, kemik eklemek için bir sinüs asansörüne ihtiyacınız olacaktır.

Isırığınız Etkilenebilir

Eksik bir diş bile ısırığınızı etkileyebilir. İlk başta, boşluğa sıkışan yiyecekler dışında hiçbir şey fark etmeyebilirsiniz, ancak zamanla dişleriniz boşluğu doldurmak için kayacaktır. Bu, yemek yerken veya konuşurken dişlerinizin yanlış yerde birbirine çarpmasına neden olabilir, bu da çatlak riskini artırır. Hem diş köprüsü hem de diş implantı bunun olmasını engelleyecektir.

Çene kemiklerinizdeki değişiklikler nedeniyle ısırığınız da etkilenebilir. Dişleriniz doğru zamanda ve noktada birbirlerine vurmayı bırakır. Ne yazık ki, bir diş köprüsü bu sorunu çözemez, çünkü çene kemiğini uyarmaz ve sağlıklı tutmaz. Diş implantı, çene kemiğini güçlü tutmak için uyaracaktır.

Yüzünüzde Çöküntüler Olur

Son olarak, uzun süre çok fazla eksik dişiniz varsa, yüzünüzün alt yarısının toplam şekli değişebilir. Küçülen çene kemikleri yüzünüzün olması gerekenden daha kısa görünmesine neden olabilir. Küçülen bir alt çene kemiği de kemiğin öne doğru dönmesine neden olabilir.

Dudaklar da artık desteğe sahip olmadığı için değişebilir. Dudak çevresindeki kaslar değişmeye başlayarak normalden daha fazla kırışıklığa neden olarak sizi daha yaşlı gösterir. Ayrıca üst dudak belirgin hale gelebilir ve uzun görünebilir, bu da burnunuzun daha büyük görünmesine neden olabilir.

Dişler yemek yemek ve konuşmak için önemlidir, ancak aynı zamanda yüzünüzü şekillendirmeye yardımcı olurlar. Tek bir dişin eksik olması görünüşünüzü pek değiştirmeyebilir, ancak dişlerin kayması gibi komplikasyonlar yaratabilir. Eksik dişleriniz varsa, gülümsemenizi geri kazanmanıza yardımcı olması için diş implantlarını veya diş köprülerini düşünmek iyi bir fikir olabilir.

Daha fazla bilgi için, bize https://www.ozmarmaradis.com/iletisim  adresinden bize ulaşın .

Leave a Reply